Projekty&Zestawy

Pejzaże przewrotne


Oczekuję zadumy nad losem współczesnego człowieka na widok 18 pisuarów w centralnym kadrze bardziej, niż ciekawości, czy zdjęcie zostało złożone z dwóch połówek w programie graficznym.

„Pejzaże przewrotne” to projekt, prowadzony przeze mnie od wielu lat. Był pokazywany już na kilku wystawach, ostatnio w Galerii SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich) w Krakowie. Czasami, w zależności od sytuacji, „Pejzaże” ewoluują w „Opowieści przewrotne”, bo „Pejzaże” przeważnie ograniczają się do zdjęć architektury i martwych natur, „Opowieści” natomiast zawierają element ludzki, człowieka obserwowanego z pewnej odległości. Nie szukam w nim jeszcze cech indywidualnych i indywidualnych problemów. Wspólny jest natomiast tutaj element

przewrotności, którą uważam za cechę spójną i charakterystyczną mojej fotografii. Bo często to co widać na zdjęciach nie jest tym, co chcę w rzeczywistości pokazać czy opowiedzieć. Liczę na skojarzenia i asocjacje nie wprost. Oczekuję zadumy nad losem współczesnego człowieka na widok dwóch rzędów pisuarów w centralnym kadrze bardziej, niż ciekawości, czy zdjęcie zostało złożone z dwóch połówek w programie graficznym. Bo to jest mniej istotne, mimo, że również ważne.

Oczywiście jest też odpowiedź dla ciekawskich: nie jest.

Co prawda w zestawie zdjęć jest stała grupa, jak choćby „Gents” (pisuary) czy też zdjęcia lamp, to zestawy są zawsze przygotowywane indywidualnie, w zależności od możliwości wystawienniczych lub potrzeb. Znajdują się w nich głównie zdjęcia z „Miejskich krajobrazów”, „Szczegółów i detali z życia wziętych”, „Lamparium”, często umieszczam akcent kolorystyczny poprzez

Świat jest w paski”. Ostatnia wystawa w SARP w Krakowie zawierała ponadto aktualne zdjęcia z Hongkongu, Tokio i Mediolanu. Stale dbam o to, aby materiał i możliwości wyboru zdjęć się powiększały, gdyż ciągle znajduję nowe kadry warte pokazania. Tak więc mogę do pewnego stopnia powiedzieć, że projekt ten jest ciągle projektem „w toku”.

Linki do dotychczasowych wystaw „Pejzaże i opowieści przewrotne”:

SARP Kraków: link1, link2

Rybnicki Festiwal Fotografii: link

Galeria B&B Bielsko-Biała: link

Hotel Andel’s Kraków: link