Na wernisażu wszystko poszło zgodnie z planem. Wydaje mi się, że nie zanudziłem widowni, był żywy odzew, przeprowadziłem kilka interesujących rozmów z odwiedzającymi. Najbardziej mnie cieszy fakt, że zaskoczyłem czymś nowym osoby, które już od dawna znają moje prace. Atmosfera była świetna, wszystko zostało przygotowane przez Galerię B&B perfekcyjnie. Dziękuję!
Przygotowania do wystawy spowodowały konieczność uporządkowania myśli przed tradycyjną wypowiedzią wernisażową oraz na wypadek pytań ze strony obecnych osób. Czyli głównie pogłębienie tematu Nowej Architektury Społecznej i próba budowy czegoś w rodzaju fundamentu pod tę chwiejną na razie konstrukcję. Nie widzę jej jeszcze w sposób wyraźny i klarowny, to jeszcze potrwa…
Fotografia architektury to obrazy zasadniczo obiektywne i zimne, nie wywołujące żadnych uczuć. Co najwyżej zwrócenie uwagi na formę przedstawianego obiektu i estetykę ujęcia tegoż obiektu w kadrze. Osiąga się to poprzez wybór punktu, z którego się fotografuje tworząc perspektywę i wycinek całości wybrany do prezentacji. W moich zdjęciach staram się do tego, co poprzednio wspomniane, dodać jeszcze szczyptę emocji, czyli coś, co jest charakterystyczne dla fotografii humanistycznej. Jakby próba szukania w obiekcie architektonicznym jego duszy.
Tak jak wspomniałem, to dopiero wstępna, bardzo zamglona wizja, do pełnego obrazu jeszcze daleko. Jednak hasło dobrze się sprawdziło w czasie wernisażu, pomagając wytłumaczyć różnorodność zdjęć zaprezentowanych na wystawie. Każdemu słowu z hasła „Nowa Architektura Społeczna” przyporządkowałem jedną z sal Galerii. Podział sal i prac w nich przedstawianych omówiłem w moim poprzednim wpisie. Więc teraz w skrócie:
- „Nowa”, to sala środkowa, nawiązująca częściowo do nowego dokumentu.
- „Architektura”, to zdjęcia w sali ostatniej, architektura i martwa natura z małym udziałem elementu ludzkiego.
- „Społeczna”, to sala pierwsza, zdjęcia najbliżej i najbardziej bezpośrednio dotykające spraw ludzkich.
Inez Baturo zasugerowała, aby słowo „społeczna” podmienić na „socjologiczna”, że według niej bardziej odpowiada mojej intencji. Muszę to przemyśleć… a jeżeli tak będzie, to moje hasło będzie miało 3 autorów, oprócz Inez i mnie jest jeszcze Michał Mrozek…
Nowa Architektura Socjologiczna, może właśnie tak?
Jeszcze raz chciałem podziękować Inez i Andrzejowi za tę wystawę. Za miłe słowa, które od nich na swój temat usłyszałem. Obecnym na wernisażu za zainteresowanie i poświęcony czas. A szczególnie dziękuję Pani Bogusi Kubieniec, która tak pięknie i precyzyjnie wystawę od strony technicznej przygotowała.
Wystawa będzie prezentowana w Galerii B&B w Bielsku-Białej do 7 lipca 2015, zachęcam i serdecznie zapraszam do jej odwiedzenia.
Poniżej kilka zdjęć z wernisażu autorstwa Piotra Koralewskiego, mojego przyjaciela z Galerii Trzecie Oko. Zapraszam!
Na zdjęciu: Inez Baturo, ja, Andrzej Baturo
4 komentarze
Renata Górska
Gratulacje dla Autora, czyli Leszka. Również piękne zdjęcia z wernisażu – czyjego są autorstwa? Bardzo klimatyczne….
W dalszym ciągu będziemy śledzić poczynania Autora zdjęć :)… Powodzenia i wytrwałości!
Leszek Górski
Reniu, dziękuję bardzo. Autorem zdjęć jest mój przyjaciel z Galerii Trzecie Oko Piotr Koralewski.
Tytus Grodzicki
Leszku, podwójne gratulacje: za wystawę i blog.
Świetnie dzielisz się swoim podejściem do świata!
Leszek Górski
Tytus, dzięki wielkie :).